W zakresie projektów architektonicznych oferuję m.in.:
- projekt indywidualny domu
- projekt adaptacji gotowego projektu domu
- projekt elewacji budynku
- projekt aranżacji, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania
Projekt indywidualny domu
W przypadku domu jednorodzinnego projekt indywidualny jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Projektując uwzględniam jego przyszłych mieszkańców, tak by dom odzwierciedlał osobowość i pasje domowników. Tylko z dobrze zaplanowaną funkcją dopasowaną do indywidualnych potrzeb będzie on spełniał oczekiwania i da radość z jego posiadania oraz będzie oazą do której chętnie się wraca.
Zachęcam do rozszerzenia oferty o projekt wnętrz, dzięki czemu zyskasz oryginalny, spójny projekt domu.
Projekt na indywidualne zamówienie obejmuje przygotowanie koncepcji oraz projektu architektoniczno-budowlanego z podstawowym planem zagospodarowania terenu. Jest to dokumentacja w pełni gotowa do złożenia w odpowiednim Urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
ETAPY PROJEKTOWANIA:
Etap I
Spotkanie projektanta z inwestorem, podczas którego zostaną omówione szczegóły dotyczące przyszłego domu.
Inwestor określa swój program, upodobania, styl, szczegóły dotyczące funkcji czyli np. jakie pomieszczenia mają się w domu znaleźć, określa bryłę, ilość kondygnacji itd.
Określana jest również technologia budowy oraz sposób wentylacji i grzania.
Po omówieniu wszystkich kwestii sporządzana jest umowa.
Następnym krokiem jest wizyta projektanta na działce. Pozwala to zaobserwować kontekst, ciekawe widoki, relację z otoczeniem, jak również ograniczenia.
Etap II
Przygotowanie przez projektanta koncepcji domu, która zawiera rzuty z naniesionym układem funkcjonalnym, schemat bryłowy, wstępne elewacje.
Potrzebne są do tego dokumenty dostarczane przez Inwestora:
- badanie techniczne gruntu, warunki zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania,
- mapa sytuacyjno-wysokościowa ,
- warunki techniczne przyłączy,
- oświadczenie o dostępności do drogi.
Etap III
Po ostatecznym zaakceptowaniu koncepcji następuje opracowanie techniczne projektu architektoniczno – budowlanego w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
Na projekt składa się część architektoniczna z zagospodarowaniem działki i część konstrukcyjna.
Po otrzymaniu projektu i pozwoleniu na budowę, można rozpocząć prace budowlane.
Istotne:
Na komfort i poprawne funkcjonowanie domu składają się nie tylko architektoniczne rozwiązania ale również instalacyjne tj. pompa ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, solary, fotowoltaika, ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, klimatyzacja czy system sterowania – inteligentny budynek. Idealnie, gdy wszystkie te elementy ze sobą współgrają i uzupełniają się tworząc spójną całość.
Najlepiej jeśli zdecydujesz się na wykonanie projektów branżowych już na etapie koncepcji lub w trakcie projektu architektonicznego, a koordynację międzybranżową powierzysz projektantowi, który tworząc projekt budynku ma wizję całości i dopilnuje by nic nie zepsuło końcowego efektu.
Ważne:
Projekty branżowe są odrębnymi opracowaniami i są wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę.
Przez 14 lat pracy zawodowej miałam okazję pracy w zespole architektów który zrealizował kilkaset projektów architektonicznych, głównie dla klientów ze śląska, m.in. z takich miejscowości jak: Rybnik, Gliwice, Katowice, Żory, Zabrze, Bytom, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Wisła, Ustroń, Bielsko Biała.
Projekt adaptacji gotowego projektu domu
Z pewnością jest to rozwiązanie z którego korzysta większość inwestorów, gdyż obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża ilość projektów gotowych z których można „dopasować coś dla siebie” i nie generuje to tak wysokich kosztów jak projekt indywidualny. Tym bardziej, że w gotowym projekcie domu można wprowadzić zmiany, które z punktu widzenia inwestora są istotne, a z punktu widzenia projektanta nie zaburzają bryły budynku i są konstrukcyjnie możliwe.
Jeśli już wybrałeś optymalny projekt pod względem Twoich oczekiwań pomogę Ci w jego adaptacji oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Zakres niezbędnych prac celu uzyskania pozwolenia na budowę:
- dostosowanie zakupionego projektu gotowego do otrzymanej Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu lub w przypadku jej braku do wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
- dostosowanie zakupionego projektu gotowego do stref obciążeń konstrukcyjnych,
sporządzenie projektu zagospodarowania działki z naniesieniem budynku na odpowiednią mapę geodezyjną, - pomoc w uzyskaniu wymaganych prawem budowlanym uzgodnień, opinii, pozwoleń od odpowiednich urzędów i instytucji,
- przejęcie przez osobę adaptującą projekt gotowy funkcji projektanta budynku.
Część nieobowiązkowa:
Dotyczy już życzeń i oczekiwań inwestora np. zmiana funkcji pomieszczeń, rozkładu okien i drzwi, zmiany kolorystyczne elewacji, zastosowanych technologii i materiałów budowlanych itp.
Istotne:
Już na etapie poszukiwania projektu warto poprosić projektanta o pomoc w wyborze optymalnego projektu. Jego doświadczenie i wiedza pozwolą wyłapać wady i zalety projektu, a przede wszystkim omówić funkcjonalność domu. Jest to ważne, gdyż nie zawsze zwraca się uwagę na wszystkie szczegóły, a często przy wyborze kierujemy się efektem wizualnym budynku. Pamiętać należy, że kolorystykę czy wykończenie elewacji można łatwo zmienić, zaś poprawy układu przestrzennego wiążą się większym remontem. Ponadto warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi zabudowy na danym terenie. Okazać się może, że wybrany budynek (dotyczy to głównie kształtu dachu) nie może być zrealizowany na konkretnej działce. Dlatego zachęcam do konsultacji.
Ważne:
Każdy projekt jest objęty prawami autorskim, rzeczone prawa chronią go i w związku z tym zmiany nie mogą być dowolne. W dokumentacji określony jest zakres zmian których można dokonywać bez pisemnej zgody autora. Zakres ten bywa różny czasem ograniczony, czasem bardzo szeroki. Najczęściej autorzy z góry dopuszczają te zmiany, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku – jego bryłę i elewacje. Jeżeli planowane zmiany wykraczają poza zgodę udzieloną w dokumentacji, potrzebna jest pisemna zgoda autora projektu. Aby mieć pewność, że będzie można ją wprowadzić najlepiej zwrócić się z taką prośbą przed zakupem projektu.
Planujesz budowę domu na terenie Katowic, Zabrza, Bytomia, Rybnika, Gliwic, Żor, Radlina, Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego, Wisły, Ustronia, Bielska Białej? Chętnie wykonam dla Ciebie adaptację gotowego projektu. Zapraszam do kontaktu!
Projekt elewacji budynku
Każdy pragnie by dom podobał się nie tylko nam samym ale i oglądającym. Większość z nas pragnie by oprócz podstawowej funkcji mieszkalnej (czy usługowej) był również obiektem reprezentacyjnym.
Elewacja potrafi skutecznie oszpecić budynek, ale może również sprawić, że z pozoru przeciętny budynek przyciągnie uwagę i zostanie zapamiętany.
Dobrą okazją do zmiany elewacji budynku jest termomodernizacja, kiedy konieczne staje się wykończenie ocieplenia budynku. Warto pamiętać, że na efekt końcowy wpływają detale i pewne elementy wykończenia elewacji należy przewidzieć już na wczesnym etapie termomodernizacji.
Jeśli pragniesz zmiany wizerunku swej nieruchomości, chcesz by elewacja nabrała charakteru a nie masz na to pomysłu lub nie jesteś pewien przyjętych rozwiązań, to chętnie przygotuję dla Ciebie wariantowe wizualizacje.
Na projekt elewacji składa się:
- wizualizacja budynku (3D) – 2 warianty,
- rysunki elewacji (2D).
Po wyborze wybranego wariantu sporządzane są:
- rysunki elewacji z opisem wybranych materiałów elewacyjnych,
- zestawienie materiałowe i ilościowe użytych materiałów,
- wykaz elementów dodatkowych takich jak: rodzaj zadaszenia, balustrady, oświetlenie itp.,
- detale architektoniczne (jeśli takowe występują).
Istotne:
Projekt elewacji wykonywany jest na podstawie inwentaryzacji lub innej aktualnej dokumentacji.
Przed przystąpieniem do prac konieczna jest wizja lokalna w celu weryfikacji dokumentacji i wykonaniu zdjęć stanu istniejącego.
Projekt aranżacji, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania
Dom i praca (biuro) – to właśnie tu spędzamy większość naszego życia, dlatego tak ważne jest by pomieszczenia te sprzyjały naszemu dobremu samopoczuciu, rozwojowi, koncentracji czy efektywniejszej pracy, a przy tym były niebanalne.
Oferta obejmuje wykonanie aranżacji zarówno przestrzeni mieszkalnych jak i komercyjnych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu dopasuję aranżację do indywidualnych potrzeb maksymalnie wykorzystując przestrzeń i potencjał danego miejsca. Zapewniam, że aranżacja domu, biura czy lokalu usługowego będzie funkcjonalna, ergonomiczna i oryginalna.
Projekt aranżacji obejmuje:
- wykonanie rzutów z rozkładem funkcjonalnym z podstawowym wyposażeniem,
- oznaczenie elementów do wyburzenia i zamurowania,
- dobór i wykaz elementów wyposażenia – opcja dodatkowa,
- widoki 3D i wizualizacje – opcja dodatkowa.
Istotne:
Projekt aranżacji wykonywany jest na podstawie inwentaryzacji lub innej aktualnej dokumentacji.
Ważne:
W przypadku adaptacji pomieszczeń do nowych funkcji konieczne jest wykonanie zmiany sposobu użytkowania. Oferta moja obejmuje przygotowanie takiej dokumentacji do wniosku.
Planujesz inwestycję na terenie Katowic, Rud, Kuźni Raciborskiej, Zabrza, Bytomia, Rybnika, Żor, Radlina, Rydułtów, Gliwic, Wodzisławia Śląskiego, Wisły, Ustronia czy Bielska Białej i oczekujesz profesjonalnie przygotowanego projektu aranżacji, projektu przebudowy czy projektu zmiany sposoby użytkowania? Zapraszam do kontaktu!